BenQ PG2401PT – Изживей магията в 4.4 трилиона цвята!
BenQ PG2401PT
Какво ни интересува в мониторите? Като цяло повечето хора ги касаят резолюцията и херците, но има и някои тънкости, които или не знаете, или пренебрегвате. И за мое щастие, в офиса се появи един невероятен професионален монитор, който е една от екслузивните бройки за Европа.
Представям ви BenQ PG2401PT Мониторът с 4.4 трилиона цвята:
Херците му не са много – стандартно са само 60, както и времето му за реакция е 5 милисекунди, което пак не е много.
Тогава защо струва $999 долара?
Не само, че има 4.4 трилиона цвята (4,400,000,000,000), този монитор използва някоя и друга технология, която другите нямат.
BenQ PG2401PT
99% Adobe RGB и 100% CMYK:
Отлична работа и с двете цветови пространства. Adobe RGB е най-добрата гама за представяне на цветове на монитор, а CMYK е гамата, която принтерите използват, за да принтират снимки. Перфектното отразяване на тези две цветови пространства гарантира, че това, което виждате на монитора си, ще е абсолютно същото, което ще бъде принтирано от един висококачествен принтер.
По-висока яркост:
Яркостта на BenQ PG2401PT е 350 нита, което е малко повече от нормалните дисплеи, кото варират между 150 и 250, като някои полу-професионални модели достигат до 300. Тази стойност се отбелязва със cd/m².
10 битов IPS панел:
IPS панелът е 10 битов, което добавя още доста дълбочина в картината и гарантира за плавното преливане на цветове, които са близки един до друг.
LUT (Look up tables):
Това е начин за преобразуване на цифровия сигнал от кабела в цветове. Нормалните монитори са най-често с 8 или 10 битови LUT процесори, които отговарят за 16.7 милиона цвята, докато ТОЗИ монитор има 4.4 трилиона цвята и затова процесорът му е 16 битов. 3D LUT технологията помага за още по-точното възпроизвеждане на всички тези цветове с по-голяма наситеност и с още по-плавно преминаване от един цвят в друг.
Портове:
Освен стандартните VGA, DVI-D и HDMI 2.0 портове, BenQ PG2401PT притежава DisplayPort и Mini DisplayPort, за които е важно да спомена, че притежават известна разлика. Само през DVI и DisplayPort ще можете да се възползвате от пълната цветова палитра на монитора (4.4 трилиона !!!) HDMI-я поддържа до 1 милиард, а останалите “само” 16.7 милиона.
Имайте го в предвид – качеството на картината зависи много от начина, по който сте вързали монитора си.
Също така, мониторът разполага и с четец за SD карти, както и USB 3.0. Важно е да се спомене, че не работи като телевизор и няма да можете да гледате снимките, или информацията на флашката, или картата си, ами само ще можете да я гледате на компютъра си.
По-висока резолюция:
16:10 аспекта ми е любим и съм страшно привързан към него. Резолюцията там е 1920×1200 и реално виждате повече на картината, без допълнително да се увеличават инчовете на екрана. Дори е по-готино и за интернет разцъкване – виждате повече отгоре и отдолу.
Завъртане:
Можете да завъртите BenQ PG2401PT надясно и той да застане вертикално. Това е особено ползезно ако го ползвате като втори монитор, защото там можете да слагате някакви чатове, или изображението, върху което работите, както и доста други неща.
Или пък можете да наредите 3 завъртяни монитора един до друг … 😀
Като цяло – мониторът ме впечатли супер много. Дали е защото дойде настроен от фабриката и директно почнах да улавям разликата между евтин и професионален монитор, или е защото бях впечатлен от LUT технологията, която използва. Не знам, но в крайна сметка, ако можех да си позволя сумата от $999 долара, със сигурност щях да го взема! 😀